ترقی در گفتگو با ماه‌تاب آنلاین؛
اصلاح طلبان رادیكال با نگاه ابزاری خود را به آقای هاشمی متمایل ساختند
حمیدرضا ترقی، زیربنای فكری آقای هاشمی را اصولگرایانه دانسته و این گونه عنوان می نماید كه:‌اساسا زیر بنای فكری آقای هاشمی اصولگراست و مبانی فكری ایشان برگرفته از فقه سیاسی حضرت امام(ره) بوده كه در جامعه روحانیت مبارز تجلی پیدا كرد
کد خبر : ۲۱۳۵۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ ساعت : ۱۴:۱۵ PM
عضو شوراي مركزي حزب موتلفه ضمن تحسين شخصيت حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني، پيرامون ويژگي ايشان در گفتگو با خبرنگار سیاسی ماه‌تاب آنلاین بيان داشت: به نظرم ويژگي اصلي و ابتدايي آقاي هاشمي پايبندي ايشان به خط و راه امام بوده كه بر گرفته از همان فقه سياسي امام است. ايشان قبل از پيروزي انلاقب اسلامي از 15 خرداد 42 در كنار امام بوده بوده و مسير ايشان را ادامه مي دادند. آقاي هاشمي با تشكيل روحانيت مبارز در سال 56 زمينه بازگشت امام به ايران را فراهم نموده و به عنوان يار امام توانست تا آرمان حكومت اسلامي در ايران را بنا سازد.

وی افزود: ويژگي دوم ايشان اين بود كه هيچ گاه به عنوان يك روحاني كنار نشسته و عزلت گير نبودند و همواره در تكاپو براي بهبود مستمر نظام جمهوري اسلامي تلاش نمودند. از نمونه هاي بارز اين تلاش ها مي توان به سفرهاي خارجي آقاي هاشمي پيش از انقلاب اسلامي به كشورهاي مختلف و آماده سازي زمينه هاي پيروزي انقلاب نام برد.

حميد رضا ترقي به رابطه عميق مقام معظم رهبري با آقاي هاشمي رفسنجاني اشاره نموده و اظهار داشت:‌ طبيعتا بر هيچ كسي پوشيده نيست كه رابطه آقاي هاشمي با مقام معظم رهبري رابطه اي بس ديرينه و قريب به 50 سال مي باشد. از خصوصيات مشترك هر دو بزرگوار مي توان به اعتقاد راسخ هردو به فقه سياسي امام و التزام به پيروي از راه و منش امام نام برد. در دوران تشكيل حزب جمهوري اسلامي رابطه آقاي هاشمي و مقام معظم رهبري به صورت بسيار نزديك تر سامان گرفته و همين امر زمينه تدوين قانون اساسي را در مجلس پديد آورد. وي يكي از اصلي ترين دلايل انتخاب آقاي هاشمي بر مسند رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام توسط رهبر معظم انقلاب را نگاه فراجناحي ايشان دانسته و مي گويد:تفكرات آقاي هاشمي از ابتدا در حزب جمهوري اسلامي به اين صورت بوده كه بايد همه گروه ها و جبهه هاي سياسي را زير يك چتر حمايتي قرار داد و همين تفكرات نيز باعث شده تا مقام معظم رهبري ايشان را به رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام منصوب نمايند. اين ويژگي منحصر به فرد به شخص آقاي هاشمي بوده و به نظر مي رسد براي همين مجمع تشخيص مصحلت نظام تا به امروز به بهترين نحو مديريت شده است.

حميدرضا ترقي، زيربناي فكري آقاي هاشمي را اصولگرايانه دانسته و اين گونه عنوان مي نمايد كه:‌اساسا زير بناي فكري آقاي هاشمي اصولگراست و مباني فكري ايشان برگرفته از فقه سياسي حضرت امام(ره) بوده كه در جامعه روحانيت مبارز تجلي پيدا كرد. با انشقاق در ميان روحانيت مبارز و ايجاد روحانيون مبارز ما شاهد دو نوع تفكر فقهي بوديم. برخي از شخصيت ها در روحانيون مبارز اعتقاد به فقه سياسي آيت الله نائيني داشتند كه محدوديت هايي را براي ولايت فقيه متصور مي شده ولي روحانيت مبارز همان نظر امام خميني (ره)‌قبول داشتند كه ولايت فقيه را همان ولايت رسول الله مي دانستند. در آنجا آقاي هاشمي نظراتشان به روحانيت مبارز نزديك بوده و تا زمان حياتشان همين تفكرات را داشته اند. عضو شوراي مركزي حزب موتلفه؛ نسبت به نگاه ابزاري صورت گرفته توسط جريان اصلاح طلب پيرامون شخصيت آقاي هاشمي گله مند بوده و چنين نگاهي را برگرفته از تفكرات ماكياولي جريان راديكال اصلاح طلب مي داند. وي در ادامه مي گويد:
در انتهاي دهه 70 وقتي بحث مجلس ششم پيش آمد، جريان اصلاح طلبي ضربه نهايي خود را با اتهامات فراوان به آقاي هاشمي وارد كرد ولي آقاي هاشمي پاسخي نداده و از ورود به مجلس شوراي اسلامي انصراف داد. با گذر زمان برخي احزاب مانند حزب مشاركت به اين نتيجه رسيدند كه براي باقي ماندن در قدرت بايد زير چتر حمايتي آقاي هاشمي قرار بگيرند و با توجه به اينكه در درون خود تعارضات بسياري براي پذيرفتن آقاي هاشمي وجود داشته ولي در نهايت با نگاه اي ابزاري خود را به آقاي هاشمي متصل نمودند. اين احزاب هيچ گونه قرابت فكري و ايدوئولوژيك با آقاي هاشمي نداشته و فقط اقتضاي زمان موجب گرديده تا در برهه ها و بزنگاه هاي خاص خود را متمايل به ايشان نشان دهند.

انتهای پیام/*

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.