تفاوت رفتار ایران و چین در مسئله افزایش نرخ دلار
چرا چینی ها برنده افزایش قیمت دلار هستند؟
در کشور چین، تولید ناخالص داخلی بالاست. تراز تجاری مثبت، بخش خصوصی قوی و اشتغال کامل ویژگی های اقتصاد چین است. در چنین شرایطی ساله است که دولت چین اجازه افزایش ارزش یوان را نمی دهد. امریکا نیز مُصر است که ارزش یوان افزایش پیدا کند. جنگ ارزی میان چین و امریکا، جنگی است که بارها به جدلهای سیاسی نیز کشیده شده است.
کد خبر : ۲۱۲۱۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ساعت : ۱۶:۵۱ PM
گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاین؛افزایش نرخ ارز یکی از مهمترین مقولات اثرگذار بر کیفیت اقتصاد کشورهاست. افزایش و یا کاهش قیمت ارز می تواند بر تجارت خارجی، قیمت کالاهای تمام شده داخلی، نرخ تورم و بسیاری از رفتارهای اقتصادی مصرف کننده و عرضه کننده اثرگذار باشد. البته نمی توان اثبات کرد که افزایش قیمت ارز در اقتصاد پدیده ای مطلقا مثبت یا منفی است. بلکه شیوه اثرگذاری نرخ ارز بر اقتصاد، بستگی به شرایط اقتصاد دارد.

شرایط اقتصادی که باعث می شود افزایش نرخ ارز مثبت یا منفی باشد، می تواند این عوامل باشد: وضعیت رونق تولید ملی، اشتغال، بخش خصوصی فعال و قدرتمند، انحصار و یا رقابت در بازار. اگر اقتصادی وجود داشته باشد که نرخ بیکاری حدود پنج تا هفت درصد (اشتغال کامل)، بخشی خصوصی قدرتمند، تراز تجاری مثبت و تکنولوژی تولید بالا باشد، در این اقتصاد افزایش نرخ ارز به مثابه یک نعمت است. چرا که افزایش قیمت دلار به عنوان ارز رسمی دنیا، موجب گرانتر شدن واردات می شود. در این شرایط تولیدکننده داخلی به تولید بیشتر و صادرات تشویق می شود.

چنین اتفاقی در اقتصاد چین افتاده است. در کشور چین، تولید ناخالص داخلی بالاست. تراز تجاری مثبت، بخش خصوصی قوی و اشتغال کامل ویژگی های اقتصاد چین است. در چنین شرایطی ساله است که دولت چین اجازه افزایش ارزش یوان را نمی دهد. امریکا نیز مُصر است که ارزش یوان افزایش پیدا کند. جنگ ارزی میان چین و امریکا، جنگی است که بارها به جدلهای سیاسی نیز کشیده شده است. کم ارزش بودن یوان در مقابل دلار، باعث شده تا کالاهای چینی بتوانند به راحتی وارد رقابت با کالاهای امریکایی شوند. در این رقابت نیز برنده کالای ارزان قیمت تر است. افزایش صادرات چین و قُرُق بازارهای بین المللی یکی از نتایج مثبت، پایین-بودن ارزش یوان در برابر دلار است.

اما وضعیت در اقتصاد ایران کاملا متفاوت است. ویژگی های اقتصاد ایران این چنین است: بیکاری بالا، تولید ملی ضعیف، ماشین آلات فرسوده در کارگاه های صنعتی، تکنولوژی پایین، تراز تجاری منفی و اقتصاد وابسته به واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای. در چنین شرایطی افزایش قیمت دلار باعث افزایش هزینه تمام شده کالاها می شود. چرا که این افزایش، خودش را در افزایش قیمت مواد اولیه و ماشین آلات نشان می دهد. بالا رفتن قیمت دلار باعث گرانتر شدن تولید و درنتیجه کاهش فروش کالاهای تولید داخل می شود. در چنین شرایطی واردات کالا رونق می یابد. دولتها معمولا با وضع تعرفه های گمرکی سعی در کاهش واردات دارند. نتیجه این فرآیند نیز رونق قاچاق کالاست.

در سالهای 90 تا 95 که نوسانات ارزی، با زندگی مردم عجین شده است. در این سال ها شاهد ناتوان شدن تولید داخل، تعطیلی کارگاه ها، افزایش قاچاق کالا و افزایش بیکاری در کشور بودیم. در این شرایط تورم و افزایش قیمت کالاهای وارداتی و کالاهای تولید داخل نیز امری حتمی است.

کسانی در این فرآیند ضرر می کنند که شغلشان را از دست می دهند و باید کالاهایی با قیمت بالاتر خریداری کنند. اکنون وضعیت امروز مردم همین گونه است. رکود، بیکاری، واردات بی رویه کالای قاچاق، تورم و در مجموع سخت تر شدن زندگی مردم. آمارهای اقتصادی نیز موید همین وضعیت است. تعداد بیکاران، یک میلیون نفر افزایش یافته است. نرخ تورم بر سفره مردم به خوبی حس می شود. قاچاق کالا نیز به 25 میلیارد دلار رسیده است.

انتهای پیام/

print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.