تحقق اولین وعده انتخاباتی ترامپ
تغییر دیپلمات‌های دوران اوباما و اخراج مقامات کاخ سفید از جمله بزرگترین تغییرها خواهد بود و می‌تواند حتی استراتژی‌های کلی آمریکا که معمولا فراتر از اختیارات رییس‌جمهور است را نیز تغییر دهد.
کد خبر : ۱۱۱۶۴
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ساعت : ۱۰:۵۵ AM
گروه سياسی ماه‌تاب آنلاين، دونالد ترامپ را شاید بتوان در ردیف معدود روسای جمهور آمریکا دانست که با ساختار شکنی به قدرت رسید و توانست در انتخابات رقبای خود را شکست دهد. وی برای رسیدن به این مهم وعده‌های عجیب و غریب و بعضا غیر ممکنی ارائه داد. ساخت دیوار حائل در مرز آمریکا و مکزیک، زندانی کردن هیلاری کلینتون، ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به آمریکا و نظارت شدید بر مساجد،محدود کردن آزادی مطبوعات، مذاکرات مجدد با ائتلاف های بین المللی ، اعمال قوانین سختگیرانه برای سقط جنین، لغو عضویت آمریکا در توافقنامه آب و هوایی پاریس، فسخ قانون بهداشت و درمان اوباما و... تنها نمونه هایی از وعده های ترامپ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. وعده هایی که از وی شخصیتی غیر معمول ساخته بود و شاید کسی اندک شانسی برای پیروزی وی نیز قائل نبود. چرا که در ظاهر هیلاری کلینتون بسیار بابرنامه تر و با پرستیژ تر بود. اما ضعف دموکرات ها و وضعیت نامناسب آمریکا در حوزه های مختلف این فرصت را در اختیار ترامپ قرار داد تا با تمرکز بر نقطه ضعف های دموکرات ها پیروز انتخابات شود. هر چند که وی در آرای مردمی سه میلیون کمتر از هیلاری کلینتون رای آورد اما به لطف الکترال کالج در نهایت توانست برنده انتخابات لقب بگیرد. اکنون زمان تحقق وعده‌های ترامپ است و باید دید که آیا وی تنها از این وعده ها برای جذب آرای مردم استفاده کرده است یا در راستای تحقق آن ها هم جدی است.
شاید بتوان عجیب ترین وعده دونالد ترامپ را اظهارات وی برای اخراج دیپلمات های دوران اوباما دانست. وی قول داده بود که اگر رئیس جمهور شود به کاخ سفید رفته و سیفون را خواهد کشید. ترامپ پیش و پس از این اظهار نظر جنجالی خود نیز بارها اعلام کرده بود در صورت رئیس جمهور شدن بسیاری از روندها در سیاست داخلی و خارجی را تغییر خواهد داد و مقاماتی را که توسط اوباما بر سر کار آمده اند را کنار خواهد زد. البته این تنها ترامپ و تیمش نبودند که چنین رجزهایی را می خواندند چندی پیش پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» نیز در مقاله‌ای ریشه مشکلات آمریکا را «غرور بیش از حد» دولتمردان این کشور دانسته و ابراز امیدواری کرده که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل کند و مغروران را از کاخ سفید و وزارت خارجه کشورش بیرون بریزد . نشنال اینترست با بیان این که ترامپ باید قدیمی‌ها را از کاخ سفید بیرون بریزد نوشت: اولین گام در این مسیر می‌تواند روی کردن به سمت طیف جدیدی از متفکرین باشد یعنی روی گرداندن از کسانی که در 25 سال اخیر، بر عرصه سیاست‌گذاری سایه انداخته‌اند .همان هایی که به گفته ترامپ در عمل، مسئول سال‌های طولانی سیاست‌های شکست‌خورده و شکست‌های پی در پی در میدان جنگ هستند. حال به نظر می رسد با خبرها جدید که از آمریکا منتشر می شود ترامپ یک قدم بزرگ به کشیدن سیفون در کاخ سفید نزدیکتر شده است. نیویوک تایمز روز پنج شنبه نوشت تمام سفرای انتخاب شده از سوی باراک اوباما با دستور صریح دونالد ترامپ باید طی دو هفته به آمریکا بازگردند. به نوشته نیویورک تایمز این دستور توسط تیم انتقالی دونالد ترامپ اعلام و در وزارت خارجه آمریکا منتشر شد. دیپلمات های منتخب از سوی رئیس‌جمهور آمریکا معمولا پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری پست خود را ترک می‌کنند اما آنها طبق قانون چندین ماه فرصت دارند تا زمان پایان سال تحصیلی فرزندانشان به فعالیت در پست قبلی ادامه دهند. ترامپ از سفرا و فرستاده‌های اوباما خواسته است در روز 20 ژانویه(اول بهمن ) و پس از مراسم تحلیف، استعفای خود را ارائه کرده و سفارتخانه‌ها را ترک کنند. این اقدام ترامپ می‌تواند آمریکا را برای ماه‌ها از در اختیار داشتن سفرای مورد تایید مجلس سنا در کشور‌های کلیدی چون آلمان و بریتانیا، محروم کند.پیش از این اخبار نیز منتشر شده بود که ترامپ به محض ورود به کاخ سفید تمام کارکنان این کاخ را نیز برکنار خواهد کرد.
ترامپ با تمام ویژگی های غیر معمول خود دو هفته دیگر سکان هدایت آمریکا را در اختیار خواهد گرفت. اما آیا وی همچنان می تواند به تمام شعارهای انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند و ساختار سیاسی آمریکا این اجازه را به وی خواهد داد؟ نظام سیاسی ایالات متحده، نظامی برخوردار از یک سیستم کنترلی و نظارتی از سوی قوا و نهادها، بر یکدیگر است. در چنین نظامی که برخوردار از سیستم‌های کنترلی و نظارتی می‌باشد، قوه مجریه در جایگاه یکی از سه قوای موجود در کشور آمریکا، اگرچه مستقل است؛ اما به‌دور از نظارت و کنترل هم نیست. رئیس‌جمهور در آمریکا اگرچه به لحاظ سیاست‌گذاری فرد قدرتمندی به شمار می‌آید؛ اما به تنهایی و به طور کامل قادر نخواهد بود قدرت خود را بر مردم و دیگر نهادها اعمال کند؛ زیرا در هر نهادی سازوکاری برای محدود کردن قدرت نهاد دیگر و به تبع قوه مجریه و رئیس‌جمهور در نظر گرفته شده است. اما این مسئله می تواند در مورد ترامپ اندکی متفاوت باشد. چرا که فرد در درون ساختار همواره می تواند تغییراتی زیادی را در ساختار نیز ایجاد کند. تغییر دیپلمات‌های دوران اوباما و اخراج مقامات کاخ سفید که ترامپ از آن با عنوان "کشیدن سیفون کاخ سفید" یاد کرده است خود از جمله بزرگترین تغییر ها خواهد بود و می تواند حتی استراتژی های کلی آمریکا که معمولا فراتر از اختیارات رئیس جمهور است را نیز تغییر دهد. ترامپ اکنون سیفون کاخ سفید را کشیده است و فردا باید منتظر تحقق دیگر وعده‌های عجیب وی بود.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.