عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
دولت برنامه‌ای برای اشتغال روستائیان ندارد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه آمارهای رشد اقتصادی دولت مرتبط به فروش نفت خام است؛ گفت:از آنجایی که دولت برای اشتغال روستائیان هیچ برنامه ای به مجلس نداده، احتمال رد لایحه ۱.۵ میلیارد دلاری وجود دارد.
کد خبر : ۱۱۰۰۴
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ساعت : ۱۰:۵۲ AM
به گزارش گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاين، حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگويی درباره اقدامات کمیسیون تلفیق پیرامون کاهش نرخ بیکاری گفت: در مجموع رشد سرمایه گذاری که در برنامه ششم پیش بینی شده است سالیانه 360 هزار میلیارد تومان در سال است. امیدواریم به رشد 8 درصد برسیم، در صورتی که رشد اقتصادی محقق شود، اشتغال افزایش و بیکاری کاهش می یابد. بنابراین موضوع اشتغال به سرمایه گذاری بر می گردد.
وی ادامه داد: دولت 70 درصد فروش نفت را به غلط رشد اقتصادی منجر به اشتغال قلمداد می کند. فروش نفت خام برای کشور اشتغالزایی ندارد بلکه نوعی خام فروشی است که نقدینگی کشور را افزایش می دهد ولی منجر به تولید نمی شود. اگر نفت خام را در پالایشگاه ها فراوری می کردیم ایجاد اشتغال می کرد و باعث ایجاد اشتغال بیشتر می شد. کاهش نرخ بیکاری به میزان نیم درصد سالیانه در طول سال‌های برنامه از دیگر از مصوبات تلفیق بوده است.
حاجی‌دلیگانی درباره طرح برداشت 1.5 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان گفت: هنوز این طرح در مجلس تصویب نشده است. امکان عدم تصویب این طرح وجود دارد، چرا که دولت هیچ گونه برنامه ای به مجلس درباره نحوه اجرا طرح ارائه نکرده است و علاوه بر آن ابهامات مختلف برای اجرای این طرح باید بررسی شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر خواسته‌های مردم از مجلس و دولت موضوع معیشت و اشتغال جوانان‌شان است افزود:در زمینه کاهش نرخ بیکاری یکی از اقدامات دولت مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق است. ایجاد اشتغال از طریق رونق تولید محقق می شود.دولت باید به منظور نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت، نسبت به اعمال سیاست‌های اشتغال‌زایی، مهارت‌افزایی و ارتقای دانش حرفه‌ای و حمایت از مشاغل کوچک خانگی و دانش بنیان اقدام کند.
انتهای پیام/
منبع : خبرگزاری تسنيم
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.