۲۰۱v، سال كودتا در عربستان
کارشناسان سال ۲۰۱v را برای عربستان بسیار سرنوشت‌ساز می‌دانند چراكه زمینه‌های لازم برای کودتای احتمالی برای عربستان در سال ۲۰۱v مهیاست.
کد خبر : ۱۰۸۸۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ساعت : ۱۴:۰۷ PM
گروه سياسی ماه‌تاب آنلاين، کودتا در کشورهایی که مدل حکومتی خود را پادشاهی انتخاب کرده اند امری کاملا طبیعی است چرا که همواره بر سر کسب قدرت، درگیری های خونینی رخ می دهد. کشورهای حاشیه خلیج فارس نمونه خوبی برای این مورد هستند که بارها شاهد کودتا بوده‌اند. عربستان یکی از این کشورها است. اما مدل کودتا در این کشور در دو سال اخیر اندکی تغییر کرده است و به نوعی کودتای سفید در عربستان رخ داده است. عربستان از زمان مرگ ملک عبدالله و به قدرت رسیدن سلمان بن عبدالعزیز شاهد جنگ قدرت روز افزونی شده است. این جنگ قدرت با حذف فرزندان ملک عبدالله از قدرت شروع و در نهایت به تصفیه حساب‌های داخلی انجامید. هدف از این جنگ قدرت نیز زمینه سازی برای به قدرت رسیدن محمد بن سلمان فرزند 30 ساله شاه سعودی است. سلمان بن عبد العزیز پادشاه جدید عربستان یک هفته پس از به قدرت رسیدن با صدور 40 فرمان حکومتی به تغییرات گسترده در کابینه و دولت جدید این کشور دست زد. برخی از این تغییرات علیه انتصاب‌های ملک عبدالله پادشاه فقید این کشور بود که بر اساس آن دو فرزند وی از قدرت برکنار شدند و خالد التویجری رئیس دفتر سابق دربار سعودی تحت بازداشت خانگی قرار گرفت. اما شدت رقابت ها در آل سعود و بین شاهزادگان این کشور به حدی رسیده است که نوعی جنگ پنهان اکنون نیز در جریان است. اخیرا رسانه‌های عربی اعلام کردند، ده‌ها شاهزاده و امیرزاده سعودی از زمان روی کار آمدن سلمان بن عبدالعزیز و قدرت گرفتن پسرش، عربستان را ترک کرده‌اند. منابع عربی تاکید کردند، با رشد اختلافات داخلی خاندان آل سعود در زمینه رسیدن به قدرت و اقدامات حاکمان فعلی این کشور در پرونده‌های منطقه، برخی از اعضای این خانواده از احتمال عملیات‌های ترور و درگیری‌های فیزیکی در خاندان آل سعود نگران هستند. این رقابت داخلی باعث شده است که کارشناسان احتمال کودتا یا تصفیه حساب های داخلی در عربستان را در ماه های آتی بسیار بالا بدانند. در همین ارتباط، روزنامه انگلیسی "دیلی میل" برجسته‌ترین پیش‌بینی‌های خود برای سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد که بارزترین این پیش‌بینی‌ها وقوع "کودتا" در عربستان است. دهه‌ها سرکوب‌گری و زیاده‌روی در هزینه‌ها و فساد باعث بیرون راندن خاندان حاکم در عربستان خواهد شد. این روزنامه پیش‌بینی کرد که کودتایی علیه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در سال 2017 به وقوع بپیوندد.
عربستان بهای مداخله در سوریه و جنگ‌های داخلی در یمن را خواهد پرداخت و احتمال می‌رود که جایگزین ملک سلمان، محمد بن نایف، ولیعهد عربستان شود که رابطه‌های بلندمدتی با واشنگتن دارد. در همین حال، عربستان اخیرا دومین سالگرد به قدرت رسیدن سلمان بن عبدالعزیز را جشن گرفت. محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان برای مطرح کردن خود به عنوان نفر اول آل سعود جنگ یمن را به راه انداخت وبه دنبال آن بود تا با پیروزی سریع در این جنگ زمینه‌های حذف محمد بن نایف اصلی‌ترین مانع بر سر راه به قدرت رسیدن خود را حذف کند. اما گرفتار شدن عربستان در باتلاق یمن تمام برنامه‌های وی را بر هم زد و اکنون بسیاری از شاهزاده‌های سعودی از مخالفان سرسخت محمد بن سلمان به شمار می‌روند و همین امر احتمال کودتا را در سال آینده بالا می‌برد.
بدتر شدن وضعیت سلامت ملک سلمان طی یک سال اخیر، به منازعه قدرت شدیدی در عربستان دامن زده که افرادی را از نسل‌ها و رویکردهای سیاسی مختلف در این کشور، درگیر خود کرده است. بر اساس روند کنونی جانشینی که سلمان طراحی کرده، محمد بن نایف 56 ساله، نخستین گزینه برای رسیدن به تاج و تخت، پس از پادشاه فعلی است و محمد بن سلمان 30 ساله پس از وی قرار دارد. هر دوی این شاهزادگان در داخل و خارج از عربستان هواداران و حامیانی دارند. بن نایف به واسطه وارد کردن عربستان در ائتلاف ضد تروریستی تحت رهبری آمریکا، پیوندهایی با واشنگتن برقرار کرده و بن سلمان نیز خود را به عنوان یک مصلح اقتصادی معرفی کرده است. این دو شاهزاده سعودی در برخی حوزه‌ها به ویژه جنگ یمن به شدت با هم اختلاف نظر دارند و همین امر اختلافات در دربار سعودی را بیشتر کرده است. در یک نمونه نادر از علنی شدن اختلافات خاندان سلطنتی، یک شاهزاده سعودی که نامش فاش نشد، در ماه سپتامبر نامه‌ای سرگشاده را منتشر کرد و خواستار برکنار ملک سلمان و روی کار آمدن شاهزاده احمد به جای وی شد. کنار زدن یک پادشاه سعودی توسط اعضای خاندان وی، امری بی سابقه به شمار نمی‌رود. در سال 1964، گروهی از فرزندان عبدالعزیز بن سعود، ملک سعود را به دلیل صرف هزینه‌های بی حساب و کتاب و رفتار نامعقول، وادار به کناره گیری کردند. با این حال، وقوع یک کودتای داخلی در عربستان در سال آینده محتمل است، اما این امر تنها در شرایط وجود یک توافق گسترده میان اعضای خاندان سلطنتی امکان پذیر است. به نظر می رسد که ناکارآمدی‌های محمد بن سلمان در عرصه منطقه‌ای به خوبی توانسته است که مخالفان را بر علیه پادشاه سعودی متحد کند. عربستان در دوران ملک سلمان در پرونده های مهم منطقه‌ای زمین بازی را واگذار کرده است. این کشور در لبنان مجبور شد در برابر گزینه حزب‌الله برای ریاست جمهور عقب نشینی کند، در سوریه پس از 5 سال حمایت از تروریست‌ها خود را بزرگترین بازنده این جنگ می‌بیند و اکنون زمزمه‌هایی از تلاش این کشور برای پیوستن به گروه کشورهای حامی راه حل سیاسی در سوریه شنیده می شود، در مورد ارتباط با مصر نیز با وجود کمک‌های هنگفت به قاهره، ریاض نتوانست این کشور را در کنار خود نگه دارد و قاهره به حمایت از دولت بشار اسد روی آورد و اما بزرگترین شکست عربستان مربوط به به جنگ یمن است. این کشور در 22 ماه گذشته تمام تلاش خود را برای رسیدن به پیروزی حداقلی در یمن به کار گرفته است اما در باتلاق این کشور گرفتار شده است. مجموعه عوامل فوق در کنار بحران اقتصادی این کشور باعث شده است که زمینه‌های لازم برای کودتای احتمالی در سال 2017 مهیا باشد. به همین دلیل کارشناسان این سال را برای عربستان بسیار سرنوشت ساز می‌دانند. سال 2017 می تواند علاوه بر عربستان، منطقه را نیز با دستخوش تغییرات بنیادی بکند چرا که سوریه و عراق به عنوان دو پرونده تاثیرگذار احتمال در این سال بسته خواهد شد.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.