گزارشی از ادعای آزادی بیان روحانی تا عدم اجازه پخش فیلم سخنان دانشجویان؛
روحانی: در روز دانشجو ۱۰ نفر با لحن تند علیه من سخنرانی كردند
هیچ‌كس فكر نمی‌كرد روزی‌ كه روحانی‌ در مراسم تنفیذ خود از بستن دهان منتقدان به خدا پناه برد؛ در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم، سخنان دلسوزانه چند دانشجو منتقد را برنتابد و آن را غیرمنصفانه، بی‌رحمانه و تخریب بداند.
کد خبر : ۱۰۸۸۴
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ساعت : ۲۱:۰۰ PM
گروه سیاسی ماه‌تاب آنلاین، شايد هيچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد روزی‌ كه روحانی‌ در مراسم تنفيذ خود از بستن دهان منتقدان به خدا پناه برد؛ در گفت‌وگوهای تلويزيونی خود با مردم در آخرين ماه‌های دوره رياست‌جمهوری‌اش سخنان دلسوزانه چند دانشجو را برنتابد و و آن را غيرمنصفانه، بی‌رحمانه و تخريب بداند.

احتمالا حسن روحانی سخن استادش شهيد بهشتی را فراموش كرده است كه وی گفته بود:« دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود.» 

«فکر نمی‌کنم هیچ‌جای دنیا رئیس دستگاه اجرایی کشور بنشیند و دانشجویان در حضور او با هر لحن و شیوه‌ای نقد کنند و گاهی هم از حدنقد جلو‌تر بروند. گاهی نقدهایی که به دولت می‌شود غیرمنصفانه، بی‌رحمانه و تخریب است. اگر گاهی من از این تخریب‌ها ناراحت می‌شوم، نه به خاطر دولت است، چون مردم ما، مردم هوشیاری هستند و به‌خوبی تشخیص می‌دهند. افرادی که این کارها را انجام می‌دهند، خودشان ضرر می‌کنند، اما نگرانی من برای این است که چرا اخلاق زیرپا گذاشته می‌شود و چرا دروغ و غیرواقع گفته می‌شود. چرا حرفی که کاملاً ناصحیح است علیه دولت یا علیه دستگاه‌های دیگر زده می‌شود. ما باید راستگویی را ترویج کنیم. باید وحدت و اتحاد را به‌وجود بیاوریم.»
اين سخنان روحانی رئيس‌جمهور محترم دولت يازدهم در ماه‌هاي پايانی عمر دولت در حالی مطرح می‌شود كه آزادی بيان و نقدپذيری يكی از شعارهای اصلی وی بود.

رئيس‌جمهور محترم در ادامه سخنان خود با خرسندی از مراسم ۱۶ آذر امسال گفت: « امسال در مراسم 16 آذر در دانشگاه‌های مختلف جناح‌های مختلف و افکار مختلف سخنرانی کردند و بیش از ۳۹۰ جلسه در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شد. خود من در دانشگاه تهران حضور پیدا کردم. ۱۳ نفر بعنوان نماینده از تشکل‌های دانشجویی در حضور من سخنرانی و صحبت کردند. همه‌شان هم انتقادی صحبت کردند، ۳ نفر از آنان خیلی معتدل اما در عین حال فضا خوبی داریم. » این سخنان در حالی است که تاکنون اجازه انتشار فیلم سخنان دانشجویان در روز ۱۶ آذر امسال در مقابل رئیس جمهور داده نشده و مشخص نیست عدم اجازه انتشار این سخنان با کدام یک از مبانی اصول آزادی‌بیان همخوانی دارد.

داستان بسته بودن فضای دولت اعتدال تنها به مراسم 16 آذر امسال ختم نمی‌شود و تشکل‌های دانشجویی کشور پيش از نيز نسبت به بسته بودن فضای نقد در دولت یازدهم از این رویکرد انتقاد کرده بودند. ماجرای «نقدناپذیری» در دولت یازدهم بسیار متفاوت از سایر دولت‌هاست. این روز‌ها «کم سوادی» تعریفی تازه در ادبیات سیاسی پیدا کرده است و تاریخچه آن باز می‌گردد به اظهارات رئیس‌جمهور که خطاب به اهالی دانشگاه گفته بود «اجازه ندهید عده‌ای کم سواد در مورد این توافقنامه نظر بدهند».

سخن از بی‌سواد خوانده شدن منتقدان زياد گفته شده است اما روحانی ارديبهشت ماه 95 در آیین افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین اللملی کتاب گفت «آنچه پسندیده نیست آنکه با پول مردم و با بیت‌المال مردم از دولتی که منتخب مردم است و با رأی اکثریت مردم فعالیت خود را آغاز کرده است، کسی بخواهد به جای نقد، تخریب را پیشه گیرد، این امری است که دولت نمی‌پسندد، ما از همه می‌خواهیم با شناسنامه سخن بگویند، بگویند از کجا هستند، بگویند وابسته به کدام جناح هستند، با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران، ملت ایران راهش روشن است، ملت ایران در عصر حاضر به دنبال آرامش است، ملت ایران به دنبال اعتدال است. ملت ایران به دنبال پیشرفت است.»

هرچند رويكرد دولت اعتدال در مواجهه با منتقدان در اين مجال كوتاه نمی‌گنجد اما رويكرد دولت در زمينه سخنان دلسوزانه منتقدان درباره توافق ژنو و قراردها‌ی نفتی شايان توجه است.دولت با بالاگرفتن انتقادات از توافق‌نامه ژنو، برخورد با رسانه‌های منتقد را با روند جدی‌تری پيش گرفت از اين رو رسانه‌های منتقد نيز از برخورد چكشی دولت در مواجهه با آنان بی‌نصيب نماندند و چوب انتقادات خود را با عدم دعوت خود در برنامه‌های دولت و يا تذكر‌های هيات نظارت بر مطبوعات پس دادند.

آنچه بايد رئيس‌جمهور به آن توجه كند آن است كه تاوان عدم نقذپذيری دولت در مسائل گوناگون را نبايد مردم بدهند، امری كه در برجام شاهد آن بوديم و اگر دولت به حرف منتقدان گوش می‌داد امروز با مشكلات كمتری‌ در اين زمينه روبرو بوديم.

اين سخن را با گفتاری از امیرالمؤمنان علی (ع) به مالک اشتر به پايان ‌می‌برم كه به کارگزاران نظام اسلامی سفارش می‌کنند که یاران خویش را از کسانی برگزینند که اهل تملق و چاپلوسی نباشند و با زبان تند و تلخ نقد و انتقاد، به آسیب‌شناسی کار‌ها بپردازند تا امکان شناسایی و درمان درد و بیماری فراهم آید.

انتهای پیام/
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.