نفس کشیدن حق من است
چرا هیچ کس به فکر مردم نیست؟
در حالی که در روزهای گذشته کیفیت هوای تهران بیشتر برای گروه‌های حساس ناسالم بود، صبح امروز و براساس اعلام مرکز کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت برخط هوای تهران که همه‌روزه در ساعت ۸صبح اعلام می‌شود، با گذشت میزان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون از ۱۵۰ و رسیدن به عدد ۱۵۳ هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت.
کد خبر : ۱۰۸۳۴
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ساعت : ۱۶:۱۸ PM
به گزارش گروه اجتماعی ماه‌تاب آنلاین؛ داستان تكراري آلودگي هوا و شهرونداني كه شايد ريه هايشان از جنس آهن است امروز و زمستان امسال دوباره تكرار شد. در حالی که در روزهای گذشته کیفیت هوای تهران بیشتر برای گروه‌های حساس ناسالم بود، صبح امروز و براساس اعلام مرکز کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت برخط هوای تهران که همه‌روزه در ساعت 8صبح اعلام می‌شود، با گذشت میزان ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون از 150 و رسیدن به عدد 153 هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت.

معضل آلودگی هوای کلانشهر تهران که طی چند سال گذشته بسیار مورد توجه بوده علی رغم تمام اقدامات از جمله افزایش محدوده اضطرار، زوج و فرد، معاینه فنی خودروها، تعطیلی ادارات، آبپاشی، نصب فن و پنکه و ... بازهم به عنوان چالشی بسیار مهم سلامت شهروندان تهرانی و پست مسئولان را تهدید می کند.

مسئولان گرچه وعده‌هاي بسياري در اين رابطه داده‌اند اما ظاهراً هيچكدام از آنها عملي نشده كه مردم هنوز درگير چالش آلودگي هوا هستند و هرگاه هوا به اين درجه از بحران مي‌رسد بزرگترين راه حل تعطيل مدارس ابتدايي، افزايش محدوده طرح ترافيك و در نهايت دست به دعا شدن مردم براي بارش باران مي‌شود، كه همين دست به دعا شدن انگار مهم‌ترين راه حل ممكن است چرا كه بعد از باراش باران دوباره روز از نو مي‌شود و مسئولين فراموش مي‌كنند كه براي اين كلانشهر پردود فكري بايد كرد.

براي اينكه در اين شرايط به يك وضعيت نرمال آب و هوايي سالم و تميز دست يابيم فرهنگ سازي بيش از هرچيز پس از اقدامات اساسي و اصلي مسئولين كارآمد است. با ساز و كار فرهنگ مي‌توان مردم را به سوي زندگي اجتماعي خالي از آلاينده و بدون دود و بيماري پيش‌برد.
اما آنچه كه محققان در رابطه با كاهش آلودگي هوا در هر كشوري اظهار مي‌كنند كه با رعايت آن مي‌شود آلودگي‌ها را كاهش داد عبارت از چند مورد:

يكي استفاده از وسايل حمل و نفل عمومي؛ مي‌توان گفت، بخش حمل و نقل به تنهایی بزرگترین منبع آلودگی هوا محسوب می‌شود. اين درحاليست كه مردم تهران خلاف ديگر كلانشهرها در كشورهاي پيشرفته جهان استفاده حداقلي از وسايل نقليه عمومي و استفاده حداكثري از وسايل حمل و نقل شخصي و يا تك سرنشين كه اين روزها بسيار ديده مي‌شود را دارند.

ديگري نقش دولت در بهبودی آلودگی هو؛ اولویت دولت این است که تولید گازهای گلخانه‌ای که منجر به دود می‌شود کاهش یابد و تعداد وسایل نقلیه را در هر روز محدود سازد.

همچنین قرار دادن جریمه‌های سنگین برای آن دسته از افرادی که مسئول آلودگی هوا هستند،‌ مهم می‌باشد.

این خدمات نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها، رانندگان و شرکت‌های کسب و کارهای دیگر که این نوع از قوانین را نقض می‌کنند نیز شامل می‌شود.
علاوه بر این، دولت باید به دست آوردن سوخت پاک برای مردم اطمینان حاصل کند. به گفته دکتر «جیووانی ایورنیزی» در واحد کنترل دخانیات، آلودگی هوا بوسیله سیگار 10 برابر بیشتر از اگزوز خودرو دیزل منتشر می‌شود.


وی افزود، بنابراین، باید از سیگار کشیدن جلوگیری به عمل آید. با این اقدام، شما نه تنها خود را از بیماری‌های‌های قریب الوقوع مانند برونشیت، آمفیزم و سرطان ریه حفظ می‌کنید بلکه از محیط زیست نیز محافظت خواهید کرد.

اما بايد در نظر داشت كه دولت به تنهایی نمی‌تواند این اقدامات را انجام دهد بلکه این مستلزم به کمک‌ها و همکاریهای مردم نیز هست.
به منظور انجام این اقدامات، انضباط مناسب برای همه باید وجود داشته باشد؛ اگر این چیزها به آلودگی هوا در محیط زیست اضافه شود، مردم به اندازه کافی به انجام اقدامات مناسب در قبال آن مسئول خواهند بود.
در تجزیه و تحلیل نهایی، راه‌های بسیاری برای کاهش آلودگی هوا وجود دارد؛ اما در ابتدا، برای شناسایی علل مشکلات، قبل از اقدامات بیشتر لازم است.

اگر دولت و مردم آن اقدامات را در حال حاضر بکار نبرند مطمئنا بسیاری از مردم به خصوص افراد مسن و کودکان که آسیب پذیرتر هستند از این موضوع رنج خواهند برد‌.

چیز دیگری که باید در نظر گرفته شود، صرفه‌جویی در انرژی است؛ با صرفه‌جویی در انرژی، آلودگی هوا کاهش می‌یابد. استفاده از بنزین کمتر، برق و گاز طبیعی آلودگی را کم می‌کند.

انتهای پیام/
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.