مساله كودكان كار و بحرانی که نمی خواهد حل شود
آواره خیابان ها به دنبال یك لقمه نان
شهرتهران به لحاظ جمعیتی پرجمعیت ترین شهر ایران است، كه متناسب با این رشد جمعیت وضعیت اقتصادی و فرهنگی نیز در این شهر باید پیشرفت می‌كرد اما حضور كودكان كار در كوچه و خیابان و ایستگاه‌های مختلف مترو حاكی از عدم رشد اقتصادی و فرهنگی كافی و متناسب با جمیتی كه روز به روز بیشتر می‌شوند است.
کد خبر : ۱۰۷۴۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ساعت : ۱۴:۲۵ PM
گروه فرهنگی ماه‌تاب آنلاین؛ نیلوفر هوشمند: مساله كودكان كار و بحران وجود كودكاني در سن كم در خيابانها سالهاست كه گريبان گير كشور ما به خصوص شهر تهران است.
شهرتهران به لحاظ جمعيتي پرجمعيت ترين شهر ايران است، كه متناسب با اين رشد جمعيت وضعيت اقتصادي و فرهنگي نيز در اين شهر بايد پيشرفت مي‌كرد اما حضور كودكان كار در كوچه و خيابان و ايستگاه‌هاي مختلف مترو حاكي از عدم رشد اقتصادي و فرهنگي كافي و متناسب با جميتي كه روز به روز بيشتر مي‌شوند است.
اين كودكان به دنبال لقمه‌اي نان به دلايل وجود شرايط مختلف، ساعاتي را كه مي‌بايد مانند ديگر هم‌سن و سالهاي خود در مدرسه صرف آموزش و سواد‌آموزي كنند را در خيابانها و محيط‌هاي مختلف به انجام كارهايي مي‌پردازند كه خيلي از آنها از عهده گروه سني آنان خارج است.
محله دروازه غار و شوش در کنار مولوی، جوادیه، پاسگاه نعمت آباد، شهرک ولی عصر، یافت آباد، حاشیه اتوبان آزادگان و ناصر خسرو بیشترین نقاط داخل شهر تهران هستند که کودکان کار را در خود جای داده اند.
با بررسی پیمایشی و تحقیقی در محله دروازه غار متوجه مي‌شويد در بسیاری از خانه ها، تامین بخشی از هزینه های زندگی برعهده کودکان است. حتی تحقیق و بررسی دیده بان در این محله نشان می دهد تعدادی از این خانواده ها ( برخی از آن ها معتاد هستند) کودکان خود را با دریافت حقوق های ماهیانه (۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان) برای فروش اجناس مختلف مانند گل، آدامس و فال و… در اختیار افرادی قرار می دهند که «صاحب کار» کودکان در سطح شهر محسوب می شوند. این « صاحب کاران» وسایل را دراختیار کودکان قرار می دهند و نقطه ای را که کودکان باید در شهر مستقر شدند را مششخص می کنند و در طول روز به آن ها سر می زنند. همچنین صحبت با برخی از کودکان کار ساکن این محله نشان می دهد آن ها برای اینکه شب بتوانند به خانه بر گردند باید ابتدا درآمد خود را به پدر بدهند و بعد وارد خانه شوند.
در ایران به دلیل بی توجهی مسئولان به این آسیب اجتماعی جدی تاکنون پیمایش ملی و هدفمندی روی کودکان کار در سطح کشور انجام نشده است و تنها آماری که از تعداد کودکان کار ارائه شده مربوط به سال ۱۳۸۵ است که از سوی مرکز آمار ایران گزارش شده و طبق آن جمعیت کودکان کار در کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است. آماری که به اعتقاد کارشناسان طی ۷ سال گذشته و باتوجه به افزایش مشکلات اقتصادی در ایران باید به بیش از ۲ میلیون نفر رسیده باشد. از سوی دیگر و در یک جمع بندی دیگر برخی از کارشناسان آسیب های اجتماعی باتوجه به جمعیت سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفری کودکان بازمنده یا ترک تحصیل کرده کشور، معتقدند جمعیت کودکان کار کشور حداقل باید بیش از سه میلیون نفر باشد.
با وجود اين آمار و اين مقدار از كودكاني كه ناخواسته و به جبر تن به كارداده‌اند حجم بي‌سوادي در كشور رو به افزايش مي‌رفت تا زماني كه مراكزي براي ساماندهي و آموزش اين كودكان وجود نداشت؛ اما چندسالي است كه مراكز مختلفي در سطح شهر براي آموزش اين كودكان تدارك ديده شده است.
اين مراكز به دو دسته مراكز دولتي و غير دولتي تقسيم مي‌شوند. مركز و انجمن حمايت از كودكان كار كه از دروازه غار كار خود را آغاز و اكنون در مولوي مستقر است من جمله اين مراكز غير دولتي محسوب مي‌شود.
مراكز كودكان كار دولتي شامل مراكزپرتو مي‌شود كه زير نظر شهرداري تهران اداره مي‌گردد. اين مراكز، مراکزی هستندکه نسبت به ارائه خدمات پیشگیری، روانشناختی و توانمند سازی به کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی بویژه کودکان کار و خیابان اقدام می نمایند و داراي 13 مركز در مناطق 2، 4، 5، 12، 15،18، 19 و 20 مي باشند.
برخي خدماتي كه در اين مراكز ازائه مي‌شوند عبارتند از:
آموزشی: سواد آموزی- زبان- کامپیوتر
اجتماعی: مددکاری- روانشناختی- حمایتی
سلامت: پزشکی- دندانپزشکی- بهداشت فردی
حرفه آموزی: توانمند سازی برخی کودکان و یا والدین آنها
برنامه های حمایتی:
• توزیع سبد کالا در ایام نوروز
• توزیع سبد کالا در ماه مبارک رمضان
• تامین سالن و امکانات پذیرایی جهت برگزاری مراسم های متعدد در طول سال ویژه موسسات غیردولتی فعال حوزه کودک
• توزیع بن لولزم التحریر در ابتدای شروع سال تحصیلی
• تهیه کتب تحصیلی تمامی موسسات غیردولتی همکار با شهرداری تهران

همچنين اين مراكز برنامه‌هاي مناسبتي براي كودكان برگزار و هرروز به آنها يك وعده غذاي گرم مي‌دهند.

print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.