رکورد واردات از چین شکست؛
رشد ۳۰۰ درصدی واردات جنس چینی در دولت روحانی
در چهار سال اول دولت قبل ۱۴ میلیارد دلار كالا و خدمات از چین وارد شد. در دولت یازدهم این میزان حدود ۳۰۰ درصد افزایش‌یافته است. به نظر می‌رسد میزان اشتغال ایجادشده در دولت دكتر روحانی برای چینی‌ها، سه برابر بیش از دولت نهم بوده است.
کد خبر : ۱۰۵۸۲
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ساعت : ۱۴:۲۷ PM
گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاین؛سیدمحمد سادات اخوی: سال‌به‌سال، دريغ از پارسال. اين خلاصه وضعيت واردات ايران از چين است. دولت‌به‌دولت، ميزان واردات ايران از چين بيشتر می‌شود. در دولت يازدهم رفت‌وآمد حیات‌های اروپايي رونق پیداکرده و تصور می‌شد سهم غرب از بازار ايران افزايش يابد. اما سهم چين از واردات نه‌تنها كاهش نيافته بلكه هرسال افزايش نيز يافته است.

بر اساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران، واردات از چين تا آبان 95 به رقم 6.5 ميليارد تومان رسيده است. سهم واردات از چين در كارنامه دولت يازدهم، نمره خوبي كسب نكرده. در سه سال و نيم گذشته، 39.5 ميليارد دلار از كشور چين كالا و خدمات واردشده است.

درمجموع هشت‌ساله دولت‌هاي نهم و دهم ميزان واردات از چين 40 ميليارد دلار بود. عملكرد سه سال و نيم دولت دكتر روحاني ازين نظر با هشت سال دولت قبل برابري می‌کند. اين در حالي است كه ميزان كل واردات ايران در سال گذشته کاهش‌یافته است كه به معني افزايش سهم چين از بازار واردات ايران است.

«دولت قبل شغل زیاد ایجاد کرد اما برای چینیها و کره‌ای‌ها». اين بخشي از نطق انتخاباتي رئیس‌جمهور در خرداد 92 است. در چهار سال اول دولت قبل 14 ميليارد دلار كالا و خدمات از چين وارد شد. در دولت يازدهم اين ميزان حدود 300 درصد افزایش‌یافته است. به نظر می‌رسد ميزان اشتغال ایجادشده در دولت دكتر روحاني براي چینی‌ها، سه برابر بيش از دولت نهم بوده است.


درمجموع هشت‌ساله دولت ها نهم و دهم ميزان واردات از چين 40 ميليارد دلار بود. عملكرد سه سال و نيم دولت دكتر روحاني ازين نظر با هشت سال دولت قبل برابري می‌کند. اين در حالي است كه ميزان كل واردات ايران در سال گذشته کاهش‌یافته است كه به معني افزايش سهم چين از بازار واردات ايران است.

سهم چين از كل واردات ايران در سال 92 به ميزان 12 درصد بود كه اين ميزان هم‌اکنون به 23.2 درصد رسيده است. وابستگي تقریباً دو برابري نتيجه اين آمار است. در بند 6 اقتصاد مقاومتي بر ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی باهدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص تأکید شده است. گويا چين در سیاست‌های اقتصادي دولت، ازين بند مستثنا است. در تابستان 95، نرخ بيكاري در جوانان ايران به 30 درصد افزايش پیداکرده است.


انتهای پیام/

print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.