از ضیافت های شبانه تا گورخوابی‌های مردم؛
شرمساری‌ كه در مسئولان دولتی نیست
اگر گوشی برای شنیدن داشته باشیم هنوز نوای‌ پیرجماران در گوشمان طنین‌انداز می‌شود كه «شما طبقه جوان برومند زاغه نشین، بر آن اشخاص کاخ نشین شرافت دارید، و شما هستید که اسلام را حفظ کردید. یک موی سر این کوخ نشینان و شهید دادگان به همه کاخ ها و کاخ نشینان جهان شرف و برتری دارد.»
کد خبر : ۱۰۵۵۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ساعت : ۲:۵۲ PM
گروه سياسی ماه‌تاب آنلاين؛ الهه قاسمی: بارشهای پاييزی و آغاز فصل سرد همواره با نوعی شادی از اين بركت خداوندی را به همراه دارد اما برای قشر مستضعف جامعه اينگونه نيست؛ كوخ‌نشنيانی كه به گفته امام وارثان حقيق‍ی اين انقلاب بودند، دو متر قبر در گورستان را مامنی محكم برای خود می‌دانند. در آستانه سی و هشتمين سالگرد انقلاب اسلامی انتشار گزارش زندگی عده‌ای كارتن‌خواب در گورستان نصيرآباد شهريار وضعيت بغرنجی از زندگی قشر مستضعف را به نمايش گذاشت كه سوالات بسياری را با خود به همراه داشت.

هنوز شوك قائله نجومی‌بگيران دولتی و برملاشدن فسادها‌ی مالی ذخيره‌های انقلاب در كنار رفتار تبعیض آمیز دولت با غارتگران بیت المال و دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی برای مردم به حل نشده بود كه انتشار اخبار زندگی كارتن‌خواب‌های شهرستانی در قبرهای پيش ساخته در فضای مجازی اين پرسش را ذهن افكار عمومی را به خود اختصاص داد كه چرا مسئولان فكری برای اين قشر از مردم نمی‌كنند. با انتشار اين خبر دادستان در دستوری ويژه ساماندهی وضعیت کارتن خواب‌های گورستان نصیرآباد باغستان در حومه در شهریار آغاز كرد و كلانتری، بهزیستی و شهرداری را مسئول جمع آوری و ساماندهی کارتن خواب های این گورستان كرد.

با وجود درگير شدن اذهان افكار عمومی و نمايش بي‌كفايتی عملكرد مسئولان براي اهتمام بخشيدن به وضعيت معشيت‍ی مردم؛ گويا مسئولين دولتي روزه سكوت گرفتند و مساله برايشان از اهميت چندانی برخوردار نيست؛ گويا لغو يك سخنرانی يا برهم خوردن يك ميتينگ سياسی برای شخص رئيس‌جمهور و مسوولان دولتی از اهميت بالاتری برخوردار بود كه درباره اين موضوع بخواهد مستقيما وارد عمل شود و يا دستور پيگيری دهند. اين سكوت مسولان دولتی در برابر وضعيت سخيف و بغرنج قشر مستضعف تا جايی پيش رفت كه صدای جامعه هنری و فرهنگی را نيز در ‌آورد و اصغر فرهادی در نامه‌ای سرگشاده به حجت‌الاسلام حسن روحانی از وضعيت تاسف‌بار قشر فراموش شده مردم گفت كه شنيدن داستان زندگی آنان نيز قلب هر انسانی را به درد می‌آورد.

احساس شرمساری‌كه در مسولان دولتی ما نيست


اصغر فرهادی در نامه خود خطاب به روحانی و تمام كسانی كه در اين سرزمين مسئوليتی دارند از لزوم احساس شرمساری درباره وضعيت كارت‌خواب‌هاي شهرياری گفت و در بخشی از نامه خود نوشت: «در تاریخ خوانده‌ایم که گاهی حاکمان با لباس مبدل به میان مردمان می‌رفته‌اند تا به دور از محافظان و ملازمان و متملقان گوشه‌ای از درد و رنج مردم را بی‌واسطه درک کنند. پیشنهاد می‌دهم لااقل برای تنوع در نگارش تاریخ امروز که آیندگان بهت‌زده خواهند خواند، گاهی صاحب منصبان بی‌همراه و نا‌شناس به میان مردم بروند. به روستا‌ها و شهرهای دور افتاده. اگر ناشدنی‌ست به همین حوالی، محله‌های حاشیه تهران تا ببینند صورت‌های سرخ از سیلی آبرومندان بی‌بضاعتی که بیش از هر صاحب قدرتی جان و جوانیشان را برای این سرزمین قربانی داده‌اند. اگر باز ناشدنی‌ست یک روز به اورژانس شهر سری بزنند و مخفیانه سوار بر آمبولانسی شوند که قرار است بیماری بی‌رمق را به بیمارستانی برساند و از نزدیک شاهد باشند چگونه در مسیر، به جای راه باز کردن برای نجات جان یک بیمار، مسابقه‌ای تلخ بین دیگران است برای پیشی گرفتن از هم که پشت آمبولانس حامل یک هموطن رو به مرگ جای بگیرند و از این موقعیت برای زود‌تر رسیدن به مقصد ‌‌نهایت استفاده را ببرند. این مثالی ساده، تلخ و تکراری‌ست اما خلاصه‌ای‌ست از وضعیت امروز ما. چه کسی پاسخگوی این بی‌رحمی پنهان است؟ ما چرا و کی چنین شدیم؟ ما مردمانی که دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردیمان از اجتماع. ما که دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکانمان می‌آموزانیم.»

چندی از انتشار نامه اصغر فرهادی به روحانی نگذشته است كه رئيس‌جمهور حقوقدان ما در واكنش به نامه اصغر فرهادی گفت: « در جامعه‌ بزرگی مانند ایران، با این فرهنگ والا و دین و عشق به خاندان رسالت، چنین معضلاتی ناراحت‌کننده و غیرقابل تحمل است» .اين پرسش مطرح می‌شود كه وضعيت بغرنج مردم از لحاظ معيشتی ارزش آن را نداشت كه رئيس‌جمهور خود دستوری برای پيگيری حقوق شهروندی از دست رفته اين دسته از كوخ نشنينان صادر كند.

غير اخلاقی بودن انتشار گزارش گورخواب‌های نصيرآباد شهر
اما اظهارات مسولان دولتی به اينجا ختم نشد، هاشمی استاندار تهران در اظهاراتی‌ گزارش روزنامه شهروند درباره گورخواب های آرامستان نصیرآباد شهریار را بزرگنمایی دانست و با تاکید بر اینکه این افراد از معتادان متجاهر بودند، گفت: «این قبرستان دارای نگهبان است و کنترل می‌شود. این افراد در حال حاضر جمع‌آوری شدند و به کمپ شهرستان شهریار منتقل شدند. به فرماندار شهریار نیز تاکید کردم که با توجه به ظرفیتی که برای شرق و غرب استان تهران جهت جمع‌آوری معتادان داده شده است، نسبت به جمع‌آوری معتادان متجاهر در این شهرستان اقدام کنند. بی‌تردید با افزایش همکاری نیروی انتظامی و با توجه به سردی هوا در فصل زمستان، جمع‌آوری این افراد افزایش پیدا خواهد کرد.

هاشمی تاکید کرد: اینکه در خبرها عنوان شد این افراد نانی برای خوردن نداشتند و گرسنه بودند، کمی کم لطفی و کاری غیراخلاقی بوده است چراکه باید توجه داشت که این افراد از معتادان متجاهر بودند که جمع‌آوری شدند. البته با تمام امکانات ایجاد شده این افراد در سطح جامعه وجود دارند؛ اما بی‌تردید شرایط نسبت به قبل بهتر شده است. امیدواریم سایر معتادان متجاهر نیز با کمک سایر بهزیستی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط جمع‌آوری شوند.

استاندار تهران درباره نحوه جمع‌آوری این افراد از گورستان نصیرآباد و احیانا برخورد خشونت‌آمیز با این افراد گفت: بسیاری از این افراد از رفتن به کمپ‌ها خودداری می‌کنند. برهمین اساس ممکن است هنگام جمع‌آوری مقاومتی از سوی آنها صورت بگیرد اما در مورد گورستان نصیرآباد به هیچ عنوان در جمع‌آوری آنها بحث کتک زدن تایید نمی‌شود، چراکه این افراد بیمار هستند و باید با آنها به شکل بیمار برخورد کنیم. امیدواریم با سیاست‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده، این مشکل مرتفع شود.»

دولت تدبير و اميد و حقوق شهروندی كوخ‌نشينان
هنوز مدت زيادی از انتشار رونمايی منشور حقوق شهروندی توسط رئيس‌جمهور و مقامات دولتی نمي‌گذرد اما به راستی حقوق از دست رفته اين جماعت كوخ نشين در كجای منشور حقوق شهروندی تعريف می‌شود. آيا برای آنان حقی در نظرگرفته‌ شده است و اصلا صدای كوخ نشينان از پس ديوارهای سنگی نهاد رياست‌جمهوری كه هزينه‌های ميلياردی برای آن انجام شده است به گوش مقامات ‌می‌رسد. قرار بود با كليد مشكلات معيشتی مردم در صد روز حل شود، اكنون چندصد روز از آن صد روز گذشته است اما آنچه بر جا‌ی مانده است تنها شعارهای زبيا اما توخالی است كه دل بستن به اين شعارها مردم را نااميدتر می‌كند.

در ماده دو حقوق شهروندی نوشته شده است « شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن همچون آب بهداشتی، غذای مناسب، ارتقای سلامت، بهداشت محیط، درمان مناسب، دسترسی به دارو، تجهیزات، کالاها و خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی منطبق با معیارهای دانش روزو استانداردهای ملّی، شرایط محیط زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی برخوردارند.» از طرفی در ماده 7 و 8 اين منشور نيز گفته شده است « شهروندان از کرامت انسانی و تمامی مزایای پیش‌بینی‌شده در قوانین و مقررات به نحو یکسان بهره‌مند هستند . اعمال هرگونه تبعیض ناروا به‌ویژه در دسترسی شهروندان به خدمات عمومی نظیر خدمات بهداشتی و فرصت‌های شغلی و آموزشی ممنوع است. دولت باید از هرگونه تصمیم و اقدام منجر به فاصله طبقاتی و تبعیض ناروا و محرومیت از حقوق شهروندی، خودداری کند .» ارزيابی از اظهارات و عملكرد آخوندی وزير مسكن دولت يازدهم درباره مسكن مهر سندگويايی است كه دولت هيچ اهتمام‍ی برای اجرايی كردن بند هفت و هشت منشور حقوق شهروندی‌ندارد و نبايد انتظار داشته‌ باشيم كه عده‌اي از اين قشر مستضعف گور را مامن آرامش خود قرار دهند.

با وجود آن كه دولت خود از اين منشور رونمايی كرده است اما به نظر می رسد دولت هيچ اهتمامی برای اجرايی‌كردن اين حقوق برای‌مردم ندارد يا بهتر است بگوييم توانايی اجرايی كردن اين مطالبات و وعده‌های خود را ندارد، تداوم اين امر موجب می‌شود دولت در عرصه انتخاباتی هيچ كارنامه روشنی از خود به نمايش نگذاشته و در عرصه انتخابات به مشكل بربخورد.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.