افزایش قیمت دلار، تورم وارداتی و مردمی که ضرر می کند؛
قیمت دلار با سفره های مردم چه می کند؟
افزایش قیمت دلار همیشه در اقتصاد ایران با تورم همراه بوده است. عموم مردم احساس خوشایندی از بالارفتن قیمت دلار ندارند. اما دلیل این احساس ناخوشایند مردم چیست؟ این مطلب پاسخی است به این سوال.
کد خبر : ۱۰۵۵۳
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ساعت : ۱۰:۵۱ AM
گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاین؛ سید محمد سادات اخوی: نرخ ارز اثرات مختلفی بر اقتصاد ایران دارد. گاهی اثرش را بر قیمت کالاهای وارداتی میگذارد، گاهی موجب افزایش قیمت کالاهای تولیدی میشود. در همه این حالات، تورم بر اقتصاد تحمیل می شود. تورم نیز ظالمانه ترین مالیاتی است که دولتها از قشر مستضعف جامعه می گیرند. از آنجایی که اقتصاد ایران وابسته به واردات کالاست، کوچک ترین افزایشی در نرخ ارز موجب افزایش قیمت کالاها می شود. در مسیر افزایش قیمت هم تنها مصرف کننده نهایی و خریدار است که باید هزینه بیشتری پرداخت کند. فروشنده ها و واسطه ها، اگر گرانتر بخرند، گرانتر هم می فروشند.

تورمی که از ناحیه واردات بر اقتصاد کشور تحمیل می شود، تورم وارداتی نام دارد. این تورم از دو طریق ایجاد می شود. اول در زمانی تورم وارداتی افزایش می یابد که کشور مبدا و صادر کننده دچار تورم شده باشد. در نتیجه جنس وارداتی نیز با افزایش قیمت مواجه می شود و تاوان آن را مردم و خریداران نهایی پرداخت می کنند. در اکثر کشورهای صنعتی دنیا، زمانی تورم ایجاد می شود که قیمت جهانی نفت افزایش یابد. شناور بودن نرخ انرژی در این کشورها موجب می شود که به محض افزایش قیمت نفت، تورم در این کشورها ایجاد شود. گران بودن انرژی در این کشورها باعث افزایش هزینه تمام شده کالاها و بالارفتن قیمت ها می شود. در نتیجه ورود این کالاها به ایران نیز با افزایش قیمت همراه خواهد بود.
تورم سنگین ایران در سال 87 متاثر از افزایش قیمت جهانی نفت بود. بر اساس اعلام بانک مرکزی وقت، بیش از یک سوم از تورم در آن سال، مربوط به تورم وارداتی بوده است.

یکی دیگر از مصائب اقتصادی ایران که پس از انقلاب سفید حکومت پهلوی بر سر اقتصاد ایران هوار شد، واردات کالاهای استراتژیک است. دانه های روغنی، غذای دام به علت کوچک شدن زمین ها و از بین رفتن یکپارچگی زمین های کشاورزی، جز کالاهای وارداتی شد. هم اکنون نیز در بهترین حالت، ایران توانایی تولید 10 درصد از دانه های روغنی مورد نیاز را دارد. با این تفاسیر افزایش قیمت نفت و یا تحولات اقتصادی کشورهای تولید کننده این محصول، موجب تورم این در این محصولات می شود. جالب اینکه در سال های افزایش قیمت نفت، قیمت روغن های خوراکی، شکر و .... نیز افزایش چشمگیری یافته بود. اتفاقی که در سال 87 اتفاق افتاد. در این سال نرخ نفت به بالاترین قیمت در تاریخ خود رسید، اما این افزایش درآمد ایران موجب کاهش نرخ تورم نشد.
تورم وارداتی در شرایط دیگری به وقوع خواهد پیوست. آن هم در زمانی که نرخ دلار در ایران افزایش یابد. حتی با فرض ثبات قیمت ها در خارج ایران، افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی می شود. حتی قیمت ماشین آلات و یا کالاهای واسطه ای وارداتی با نرخ دلار هزار تومانی یا سه-هزار تومانی، تفاوت چشمگیری دارد. افزایش نرخ دلار باعث تورم وارداتی می شود.
با توجه به سیاست های دولت در سالهای اخیر و واردات لجام گسیخته و غیرقابل تصور کالا به کشور، نرخ دلار باعث تاثیر جدی بر زندگی مردم شده است. همان گونه که در ابتدای مطلب گفته شد، تورم مالیات ظالمانه ای است که فقط از اقشار ضعیف جامعه گرفته می شود.

این نمودار بیان کننده اثرگذاری نرخ دلار بر تورم مصرف کننده است.

در صورتی افزایش نرخ دلار می تواند به نفع تولید عمل کند که تولید در سطح مطلوبی و تکنولوژی تولید بالا باشد. در صورتی که تولید ملی در سطح ارزشمندی باشد، افزایش نرخ ارز موجب تقویت ملی و افزایش صادرات می شود. اما در شرایط فعلی اقتصاد، هرگونه تغییر در نرخ دلار به ضرر سفره های زندگی مردم خواهد شد.

انتهای پیام/


print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.