گزارش شورای اقتصاد از افزایش ۲۵درصدی قیمت برنج ایرانی
افزایش برداشت از ذخایر استراتژیک
گزارش شورای اقتصاد حاکی از افزایش قیمت ۲۵درصدی برنج ایرانی در ۷ماهه سال جاری، گران‌شدن ۷.۵درصدی قیمت برنج خارجی در چند ماه‌ گذشته، افزایش فشار بر مصرف کنندگان و بالارفتن میزان توزیع ذخایر استراتژیک برنج کشور است.
کد خبر : ۱۰۴۵۰
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ساعت : ۱:۲۰ PM
به گزارش گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاین؛گزارش امور بازرگانی شورای اقتصاد نشان از افزایش 25درصدی برنج طارم ایرانی در هفت ماه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذاشته دارد.

در این گزارش اشاره‌ شده است قیمت برنج طارم درجه‌یک در 7ماهه ابتدایی سال جاری 10هزار و 843 تومان و در تاریخ 7 آذر سال جاری به 11هزار و 571 تومان رسیده است، درحالی که نرخ این محصول در مدت مشابه سال گذشته (سال 94)، 8هزار و 684 تومان و در سال "93"، 7هزار و 742 تومان بوده است.

افزایش توزیع استراتژیک برنج کشور
در این گزارش به "افزایش 7 و نیم درصدی قیمت برنج خارجی در چند ماه اخیر نیز با توجه به ممنوعیت واردات در فصل برداشت برنج داخلی" و "افزایش توزیع ذخایر استراتژیک برنج کشور" نیز اشاره‌ شده است.

این گزارش می‌افزاید که نرخ هر کیلوگرم برنج هندی درجه یک 4هزار و 913 تومان و برنج پاکستانی درجه یک 5هزار و 844 تومان است، درحالی که نرخ این محصولات در سال گذشته به‌ترتیب 4هزار و 821 تومان و 5هزار و 650 تومان بوده است.

در گزارش امور بازرگانی و مالی شورای اقتصاد اشاره‌ شده است که این وضعیت سبب برخی نگرانی‌ها در خصوص "افزایش فشار به مصرف‌کنندگان" و "افزایش عرضه ذخایر برنج به بازار از سوی شرکت بازرگانی دولتی" شده است.

این گزارش می‌افزاید که "مباحث مطرح‌شده در خصوص وضعیت سلامت و کیفیت برج خارجی یکی از دلایل عمده افزایش تقاضای برخی داخلی اعلام شده است." قیمت برنج پرمحصول داخلی (عمده‌فروشی) در حال حاضر 4هزار و 500 تومان تا 6هزار تومان است.


انتهای پیام/*
منبع : تسنيم
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.