رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی:
هیچ بیمار روستایی در دنیا به فوق تخصص مراجعه نمی‌کند
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت: بیماران باید در وهله نخست به پزشک عمومی مراجعه کنند و مراجعه به فوق تخصص اشتباه است زیرا باید چند برابر هزینه‌ کنند، در حالیکه در هیچ جای دنیا یک روستایی در وهله نخست درمان نمی‌تواند به فوق تخصص مراجعه کند.
کد خبر : ۱۰۴۱۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ساعت : ۱۱:۱۳ AM
به گزارش گروه اجتماعی ماه‌تاب آنلاین؛ ایرج خسرونیا درباره روند ناقص درمان بیماران در کشور اظهار داشت: تا زمانی که پزشک خانواده در ایران نهادینه نشود باید زیر بار هزینه‌های سنگین درمانی رفت و همیشه نیز وزارت بهداشت و بیمه‌ها برای تامین این هزینه‌ها گرفتار خواهند بود، در حالیکه در تمام کشورهای موفق در حوزه سلامت روند معاینه و درمان اولیه بیماران از کانال پزشک عمومی و خانواده صورت می‌پذیرد.

وی در ادامه توضیح داد: الان مطب فوق تخصصان پزشکی شلوغ و نوبت‌ها چند ماهه است ولی مطب پزشکان عمومی خلوت است درحالیکه در بسیاری از موارد همان دارویی متخصص و فوق تخصص را یک پزشک عمومی می‌تواند تجویز کند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ادامه داد: از طرفی نیز وقتی بیمار به فوق تخصص مراجعه می‌کند باید زیر بار ویزیت گرانتر، هزینه‌های سونوگرافی، MRI و ... هم برود و به واقع در هیچ کجای دنیا یک روستایی برای درمان در مراحل اول به یک فوق تخصص مراجعه نمی‌کند ولی در ایران هر روستایی و شهرستانی‌ به فوق تخصص مراجعه می‌کند در حالیکه می‌توانند در همان محل زندگی‌شان با معاینه پزشکان عمومی که بسیار هم حاذق هستند مورد درمان قرار گیرند.

این متخصص داخلی و گوارش تصریح کرد: افراد زمانی باید به فوق تخصص مراجعه کنند که متخصص پزشک نتواند به روند تشخیص و درمان آنها اقدام کند، بنابراین اجرای پزشک خانواده با محوریت پزشکان عمومی هم برای جیب مردم مفید است و هم وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در هزینه‌کرد اعتبارات صرفه جویی خواهند کرد.

خسرونیا خاطرنشان کرد: امروز با روند کنونی ضعیف شدن جایگاه پزشک عمومی کشورمان شاهد آن هستیم که پزشکان عمومی زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این واقعیتی است که شاید باورش برای مردم عادی راحت نباشد، درحالیکه می‌توان با قدرت بخشیدن به جایگاه پزشکان عمومی با اجرا و تکمیل پزشک خانواده از هزینه‌های جانبی بسیاری در حوزه سلامت کم کرد.
منبع : تسنيم
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.