دعوت قرقیزستان از ایران برای سرمایه‌گذاری در شاهرگ آبی این کشور
شرکت ملی هلدینگ انرژی قرقیزستان از ایران دعوت کرده است تا در بخش بالایی نیروگاه‌های برق آبی آبشار ناریان و نیروگاه کامبار آتا، به عنوان شاهرگ اصلی آبی این کشور سرمایه‌گذاری کند.
کد خبر : ۱۰۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ساعت : ۵:۳۲ PM
به گزارش گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاين، شرکت ملی هلدینگ انرژی قرقیزستان از ایران دعوت کرده است تا در بخش بالایی نیروگاه‌های برق آبی آبشار ناریان و نیروگاه کامبار آتا سرمایه‌گذاری کند.
متخصصان شرکت هلدینگ انرژی قرقیزستان در نشست تجاری ایران و قرقیزستان در 23 دسامبر گفتند ظرفیت تولید برق آبی قرقیزستان 142 میلیارد کیلووات ساعت برق برآورد شده است.
آنها افزودند: « ما امروز تنها10 درصد از این ظرفیت را استفاده می‌کنیم. رودخانه ناریان، شاهرگ اصلی آبی قرقیزستان است. استفاده از ظرفیت این رودخانه با احداث نیروگاه برق آبی اوچ کورگان آغاز شده است. قرقیزستان در مجموع 17 نیروگاه برق آبی دارد.»
به گفته این متخصصان، «احداث این نیروگاه‌های برق‌آبی، بخش مهمی از توسعه منابع قرقیزستان به شمار می‌رود. مطالعات امکان‌سنجی برای نیروگاه برق‌آبی کامبار آتا یک آماده شده است. برق تولیدی از این نیروگاه در طول سال قابل فروش است. در تابستان، برق این نیروگاه می‌تواند به خارج این کشور صادر شود.»
این پروژه شامل 4 نیروگاه برق‌آبی که در مجموع 230 مگاوات برق تولید خواهد کرد.
به گفته این متخصصان، 63 نیروگاه برق آبی کوچک با ظرفیت تولید 257 مگاوات برق در قرقیزستان امکان احداث دارد.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.