بازارچه کتاب در هفته پایانی آذر ۹۵
پرفروش‌شدن کتاب ۴۰۰میلیونی در تهران
هفته پایانی آذر به تعبیری تقابل میان ادبیات وارداتی و ادبیات ایرانی بود و این تقابل در این هفته آشکار شد.
کد خبر : ۱۰۳۷۶
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ساعت : ۱:۵۵ PM
به گزارش گروه فرهنگی‌ ماه‌تاب آنلاين، هفته پایانی فصل پاییز که بخشی از آن نیز با هفته ابتدایی زمستان گره خورده بود، هفته تنوع در پرفروش‌ها بود و این نشان از حضور سلیقه‌های متفاوت در بازار کتاب دارد. کتاب‌های داستان فارسی تا ترجمه از آثار مشهور ادبیات جهان همه در پرفروش‌های این هفته سهم داشتند.
یکی از کتاب‌هایی که پیوسته در میان پرفروش‌ها حضور دارد، کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری است، این کتاب در میان پرفروش‌های کتاب در طول سال خودنمایی می‌کند. نکته جالب توجه در مورد این کتاب در هفته گذشت این بود که نسخه‌ای از آن که چاپ 1943 بود در یک حراجی در پاریس حدود 90 هزار یورو فروش رفت. آنتوان دوسنت‌ اگزوپری این کتاب را به دوستش هدیه کرده بود و این هدیه در این حراجی با قیمتی قریب به 400 میلیون تومان به فروش رفته بود.
از آنجا که هفته گذشته با میلاد نبی مکرم اسلام(ص) آغاز شد کتاب‌های مرتبط با حضرت محمد(ص) نیز توانست در میان پرفروش‌ها حضور داشته باشند. کتاب «محمد(ص) مثل گل بود» اثری با محوریت سیره رفتاری ایشان برای کودکان یکی از کتاب‌هایی است که توانسته در میان مخاطبان جا باز کند و به شمارگان 200هزار نسخه دست پیدا کند.
حضور گسترده آثار ترجمه‌ای در هفته‌های اخیر نشان از موضوعی دارد که می‌تواند نگران‌کننده باشد. این به این معنا است که خوانندگان ایرانی دیگر توجهی به آثار داخلی ندارند و آثار خارجی برایشان جذاب‌تر است. البته شاید استدلال آورده شود که آثار داخلی جذابیت ندارند اما این یکی از دلایل می‌تواند باشد ولی باید به مسائل دیگر نیز توجه داشت زیرا این می‌تواند یک تهدید برای ادبیات ایرانی باشد. هر چند نویسنده‌های صاحب‌نام ایرانی مانند رضا امیرخانی و سید مهدی شجاعی نیز در میان پرفروش‌ها دیده می‌شوند و این نشان می‌دهد اگر نویسنده ایرانی بنویسد می‌تواند مانند اسامی که برده شد مورد توجه قرار بگیرد.
در هفته پایانی آذر کتاب‌هایی در میان پرفروش‌ها بودند که ناشران‌شان نتوانستند به جمع پرفروش‌ها برسند و در مقابل ناشرانی پرفروش شدند که کتابی از آنها در میان پرفروش دیده نشد.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.