مدیر کل نظارت بر فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو:
مصرف داروهای غیر مجاز سقط جنین منجر به‌مرگ خواهد شد
مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است باعث ایجاد شوک در فرد مصرف کننده شود کما این‌که در مواردی حتی منجر به مرگ مادر نیز خواهد شد.
کد خبر : ۱۰۳۴۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ساعت : ۱۱:۲۴ AM
به گزارش گروه اجتماعی ماه‌تاب آنلاين، میر حسین جمشیدی مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: سرو سامان دادن به وضعیت عطاری ها یکی از مهمترین اقداماتی است که سازمان غذا و دارو با جدیت تمام کمر به آن بسته است. این برنامه ریزی ها در حالی صورت گرفته که به خوبی می داند چنین فعالیت هایی بدون همکاری و تعامل سایر ارگان های مرتبط چندان موثر نخواهد بود.
جمشیدی افزود: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری ها وجود دارد تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز فراگیرتر شده است.
وی در ادامه اظهار کرد: اشتباه اول این مراکز عرضه غیر مجاز و دخالت در امر درمان است که خود جرم بالایی محسوب می شود و ایراد دومی که بر کار آن‌ها وارد است ارائه خود داروها است که بدون اطمینان به اصالت دارو در مکانی غیر از داروخانه اقدام به فروش می‌کنند.
مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است باعث ایجاد شوک در فرد مصرف کننده شود کما این‌که در موارد حتی منجر به مرگ نیز خواهد شد، علاوه بر این مصرف داروهای غیر مجاز سقط جنین می تواند باعث خونریزی شدید، پارگی رحم و حتی ناباروری دائم در فرد مصرف کننده شود.
وی گفت: داروها و فرآوده های غیرمجاز ترک اعتیاد نیز داستان خوشایندتری نسبت به داروهای مذکور ندارند و این داروها و فرآورده ها خود حاوی قوی‌ترین مواد مخدر هستند که نه تنها در ترک اعتیاد به فرد هیچ کمکی نمی کنند بلکه خود باعث افزایش وابستگی فرد نیز می‌شوند.
جمشیدی در پایان خاطرنشان کرد: این فرآورده ها اغلب حاوی داروهای اعصاب و روان هستند که مصرف آنها باعث خشکی دهان، تارشدن بینایی، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و حتی مرگ می شوند و با موارد مطرح شده علی رغم فعالیت های پیشگیرانه ای که مراکز نظارتی انجام می دهند این خود مردم هستند که سلامت خود را بیمه دور اندیشی و قانونمندی می کنند.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.