عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:
دولت از زیر بار مسئولیت ترافیک تهران شانه خالی نکند
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه نباید دولت از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند، گفت: نباید شهرداری تهران را در خصوص ترافیک پایتخت تنها گذاشت؛ چراکه این ترافیک موضوعی ملی است.
کد خبر : ۱۰۳۳۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ساعت : ۱۰:۵۳ AM
به گزارش گروه اجتماعی ماه‌تاب آنلاين، شکور پورحسین شقلان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگويی درخصوص مصنوعی و ساختگی بودن ترافیک تهران گفت: تهران با جمعیت 10 میلیونی خود در تمام روزهای سال ترافیک دارد و این موضوع مختص به چند روز و چند هفته نیست.
وی افزود: مشکل ترافیک تهران موضوعی ملی است و نباید دولت از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کند؛ چراکه حدود 15 درصد جمعیت کشور در پایتخت زندگی می‌کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: باید از تجربیات دیگر کشورها درمورد کنترل ترافیک استفاده کرد. برای مثال ترافیک و جمعیت پکن بسیار بیشتر از تهران است، اما زیرساخت‌های این شهر نظیر مترو و حمل‌ونقل عمومی با تزریق مالی کلان از سوی دولت و همچنین فرهنگ مردم این شهر توانسته ترافیک پایتخت چین را کنترل کند.
وی تأکید کرد: وجود برخی قوانین ویژه در خصوص عدم ورود افراد غیرساکن پکن به این شهر توانسته نظم خوبی را به پایتخت چین دهد ضمن اینکه در این شهر خودروهای تک‌سرنشین هم به‌ندرت دیده می‌‌شود.
پورحسین تصریح کرد: فرهنگ استفاده از حمل‌ونقل عمومی باید بهبود یابد ضمن اینکه سیاست‌گذاری در کلان‌شهرها نیز توسط حاکمیت و دولت صورت گیرد در حالی که در تهران اختیارات شهردار در این زمینه آنقدر نیست که بتواند به موضوعی ملی ورود پیدا کرده و آن را حل‌وفصل کند، لذا باید در این زمینه تجدیدنظر اساسی صورت گیرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: شهرداران کشورهای اروپایی اختیار بسیار بیشتری نسبت به کنترل مسائل شهرهای خود نسبت به اختیارات شهرداری تهران دارند، در حالی‌که موضوعات تهران میان‌بخشی و فرادستگاهی است و نباید آن را گردن شهرداری تهران انداخت، لذا دولت، وزارت کشور، دستگاه‌های متولی و حاکمیت نباید از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کنند.
وی در پایان تصریح کرد: ترافیک مصنوعی و ساختگی تهران امری بی‌معنا و غیرعاقلانه است.
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.