رشد ۳۰۰ درصدی کمک های خارجی دولت؛
پرداخت ۴۵۱ میلیارد تومان به نهادهای خارجی
در آمارهای بودجه ای سال ۹۶، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان برای کمک به نهادهای بین المللی و پرداخت حق عضویت در نظر گرفته شده است. این کمک های در حالی صورت میگیرد که بارها دولت و شخص آقای رئیس جمهور از خالی بودن خزانه صحبت کرده اند. چندی پیش نیز سخنگوی دولت زمان واریز یارانه های نقدی را شب عزای دولت عنوان کرده بود.
کد خبر : ۱۰۲۳۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ساعت : ۱۰:۲۹ AM
گروه اقتصادی ماه‌تاب آنلاین؛محمد سادات اخوی:کمک به نهادهای بین المللی در دولت یازدهم 300 درصد افزایش یافت. دولت در بودجه 96 از مجلس خواسته است تا میزان کمک به نهادهای بین المللی را نسبت به سال قبل 25 درصد افزایش دهد. دولت دکتر روحانی 150 میلیارد تومان برای کمک و پرداخت حق عضویت های بین المللی در سال آینده در نظر گرفته است.
در چهار سال گذشته با افزایش تعهدات بین المللی ایران و به تعبیری بهبود ارتباط ایران با نظام بین الملل، این بودجه افزایش یافته است. در بودجه سال 92، مبلغ 54 میلیارد تومان برای پرداخت حق عضویت در نظر گرفته شد اما در سال 96 این مبلغ به سه برابر افزایش یافته است. طی این چهار سال، دولت سالانه با کسری بودجه مواجه بوده و نتوانسته است بدهی های خود را به شرکت های داخلی پرداخت کند. بدهی دولت در این سالها به بیش از صد هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. اما نهادهای بین المللی، کمیسیون ها و کنوانسیون ها پولشان را دریافت کرده اند.
طبق آمارهای موجود از لوایح بودجه در سالهای 93 تا 96، مبلغ 452 میلیارد تومان برای پرداخت حق عضویت، در نظر گرفته شده است.

"حمید محبوب" می گوید: این ردیف بودجه، در ردیف بودجه های وزارت امورخارجه قرار دارد. محبوب که در سازمان برنامه و بودجه کشور دارای سمت معاونت رییس امور تلفیق بودجه است، می افزاید: این بودجه با مصوبه دولت در لایحه می آید. ابتدا باید در جلسه هیات دولت جزئیات پرداخت حق عضویت تصویب شود.
او درباره منافع پرداخت منابع بودجه میگوید: عضویت در برخی از مجامع برای ما مفید است. مثلا سازمان استاندارد، برای آنکه با استانداردهای دنیا ارتباطش حفظ شود، ناگریز باید حق عضویت پرداخت کند. عضویت در سازمان ملل نیز برای ما مفید است. حد اقل سالانه یک بار فرصت سخنرانی رییس جمهور در آن مهیا می شود و یا با برخی از کشورهای عضو شورای امنیت در تعامل هستیم.

جستجوی ما در مصوبات هیات دولت، منجر به نتیجه شد. در مصوبه شهریور امسال، دولت به وزارت امور خارجه اجازه داده است تا سهمیه و حق عضویت دولت جمهوری اسلامی را در سازمان ملل و دیگرنهادها پرداخت کند. به پیوست این مصوبه لیست بلندبالایی از سازمان ها وجود دارد. بیشترین مبلغ مربوط به سازمان ملل است که حق عضویت سالانه ایران، 20.6 میلیون دلار است. چیزی در حدود 80 میلیارد تومان. اتحادیه پستی جهان، برنامه عمران ملل متحد، نظام ترجیحات تجاری در کشورهای در حال توسعه، کنوانسیون تالاب ها و .... برخی ازین نهادها هستند. ایران مجبور است به آنها حق عضویت پرداخت کند.
در این لیست برخی از سازمان ها نیز وجود دارند که نفع عضویت ایران مشخص نیست. مثلا برای حفاظت از لایه اُزُن، به دونهاد مختلف در اتریش و کانادا حق عضویت پرداخته می شود. کنوانسیون استکلهم برای رفع آلاینده ها، کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی، کمیسیون کنترل ملخ صحرایی و.... در این لیست هستند. هر کدام ازین ها اعداد مختلفی از ایران طلب می کنند. در سال آینده مبلغ 150 میلیارد تومان برای کمک و یا حق عضویت به این مجامع در نظر گرفته شده است. قسمت جالب این ماجرا این است که بسیاری ازین مجامع و کنوانسیون ها حتی یک دفتر در ایران ندارند. به نظر می رسد عضویت در این سازمان ها و پرداخت حق عضویت، اگر برای مردم نانی نداشته باشد، برای سفرهای اروپایی مسئولین فرصت خوبی را فراهم می کند. در این لیست 74 سازمان، مجمع، کنوانسیون و .... قرار دارد.


یوسفیان ملا، عضو کمیسیون بودجه مجلس معتقد است، پرداخت هزینه های اینچنینی ایرادی ندارد. وی می گوید: "اگر نخواهیم این حق عضویت ها و کمک ها را بدهیم، تبدیل به کره شمالی می شویم." وقتی از او درباره اثرات مثبت این پرداخت ها و لطماتی که ایران ازین نهادها دیده است، پرسیدیم، گفت: "به هرحال کشوری مثل عربستان پول بیشتری پرداخت می¬کند. به همین دلیل آنها اثرگذارترند. ما چون پول کمی می دهیم، نمی توانیم اثرگذار باشیم."
شبیه چنین استدلالی نیز از زبان رییس جمهور در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری 92 شنیده شده بود. دکتر روحانی در دانشگاه رازی کرمانشاه گفته بود: "آقای احمدی نژاد در ابتدای ریاست جمهوری، از من پرسید چرا ما نمی توانیم برشورای حکام اثر بگذاریم. من گفتم کشورهای غربی پول این سازمان را می دهند، پس اثر بیشتری دارند."
عضویت در این سازمان ها و پرداخت کمک های مالی به آنها، در صورتی که نتواند نفعی برای ایران داشته باشد، محل مناقشه است. با تمام این احوال دولت به دستگاه ها و وزارت خانه ها اجازه داده است که اگر این بودجه تصویبی کفافشان را نداد، از محل های دیگر هزینه کنند.


print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.