+ تصویر
دوختن دهان و اعتصاب غذا؛ واکنش زندانیان افغان
برخی از زندانیان افغان که با وجود پایان دوره محکومیت‌شان هنوز هم در زندان «پلچرخی» در کابل افغانستان زندانی هستند، به منظور اعتراض دست به اعتصاب غذایی زده‌ و دهان‌های خود را دوختند.
کد خبر : ۱۰۱۵۶
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۳۰ ساعت : ۹:۰۵ AM
به گزارش ماه‌تاب آنلاین؛ برخی از زندانی‌های که مدتهاست دوره محکومیت خود را به پایان رساندند اما هنوز هم آزاد نشده‌اند، به منظور اعتراض دست به اعتصاب غذایی زده و دهان‌ خود را دوختند.این در حالی است که ریاست اداره زندان‌های افغانستان اعتصاب غذایی برخی از زندانیان را رد نکرده‌اند اما مدعی شده‌اند که برخی از زندانی‌ها آشوب بر پا کرده بودند که تا شب گذشته ادامه داشته است.

براساس گزارش‌های رسانه‌های افغان، تعداد بسیاری از زندانیان در این زندان‌ها در حالی در حبس به سر می‌برند که مدت‌ها قبل دوره محکومیت خود را سپری کردند.

با این حال سردار «حبیب رضوانی» رئیس دفتر اداره زندان‌های افغانستان اظهار داشت که برخی از زندانیان از یکشنبه شب دست به آشوب و اعتصاب زده بودند که شب گذشته، با انتقال این زندانیان به بخش دیگری از این زندان، آشوب‌ها پایان یافت.

به گزارش تاند، وی همچنین به صورت ضمنی پذیرفت که برخی از زندانیان با وجود اتمام دوره محکومیت خود به دلیل نگرانی‌های امنیتی هنوز هم در زندان نگهداری می‌شوند که فقط پس از اطمینان و اخذ ضمانت از زندان رها خواهند شد.

این در حالی است که چندی قبل نیز هیئت منتخب مجلس سنا برای بررسی این موضوع از زندان مرکزی پلچرخی در کابل بازدید کرده بودند که «نادر بلوچ» نماینده نیمروز در سنای افغانستان از اعضای این هیئت از نگهداری 800 زندانی به صورت غیر قانونی که دوره محکومیت خود را پشت سر گذاشته بودند، خبر داد.

وی گفته بود که اتمام دوران حبس برخی از این زندانیان 6 ماه قبل گزارش شده ولی فرمان آزادی‌شان هنوز هم صادر نشده است.

با این حال برخی از کارشناسان بر این باور هستند که فساد اداری گسترده در سیستم قضایی افغانستان و عدم مدیریت موثر در اداره زندان‌ها مانع آزادی این زندانیان است و یک فرد زندانی حتی پس از اتمام دوره محکومیت باید برای آزادی خود رشوه پرداخت کند.
منبع : تسنيم
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال ماه‌تاب آنلاین در تلگرام شوید.